czwartek, 23 listopada 2017

Cynamonowe bułeczki


Obłędne cynamonowe bułeczki w sam raz na podwieczorek.Ich przygotowanie nie sprawia większych trudności a są na pewno smaczne,szczególnie jeszcze ciepłe :)


SKŁADNIKI

✤ 540 g mąki
✤ 2 jajka
✤ 80 g cukru
✤ 20 g świeżych drożdży
✤ 3/4 łyżeczki soli
✤ szklanka mleka
✤ 75 g roztopionego masła

Z drożdży robimy rozczyn-rozkruszamy drożdże do miseczki,zasypujemy łyżeczką cukru,dodajemy trochę ciepłego mleka i mieszamy do rozpuszczenia,następnie dodajemy łyżeczkę lub dwie mąki i mieszamy.Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut.

W misce mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto.Odstawiamy w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na podsypanym mąką blacie na prostokąt o wymiarach mniej więcej 30x40 cm.

NADZIENIE

✤ 80 g rozpuszczonego masła
✤ 200 g cukru 
✤ 3 łyżki cynamonu

Cukier mieszamy z cynamonem.Na rozwałkowanym cieście rozsmarowujemy rozpuszczone masło i posypujemy równomiernie cukrem z cynamonem.Zwijamy wzdłuż dłuższego boku i kroimy na ok.3,5 cm kawałki.Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia,przykrywamy ściereczką i odstawiamy jeszcze na 30 minut.Po tym czasie pieczemy w 180 stopniach jakieś 15-20 minut.
Można polać lukrem.


Smacznego :)



Frużelina truskawkowa


Frużelina nazywana też owocami w żelu choć bardziej przypomina kisiel :)
Wspaniały dodatek do gofrów,naleśników czy lodów :)

SKŁADNIKI

✤ 500 g truskawek
✤ 100 g cukru
✤ łyżka mąki ziemniaczanej
✤ pół szklanki wody

Truskawki kroimy na mniejsze części i zasypujemy cukrem,odstawiamy aż puszczą sok.
Na małym ogniu gotujemy truskawki przez kilka minut.Mąkę rozpuszczamy w zimnej wodzie i wlewamy do gotujących się truskawek.Mieszamy do uzyskania gęstego żelu/kisielu.Zostawiamy do ostudzenia.Przechowujemy w lodówce.

Smacznego :)




Babka cytrynowa


Wilgotna,cytrynowa babka nasączona sokiem z cytryny wymieszanym z cukrem.
Przepis zaczerpnęłam ze strony Moje Wypieki,tam ten przepis widnieje pod nazwą Lemon Drizzle Cake.
Jeśli nie lubicie suchych babek to warto wykorzystać ten przepis :)


SKŁADNIKI

✤ 170 g masła
✤ 170 g cukru
✤ 200 g mąki
✤ 3 jajka
✤ 2 łyżki mleka
✤ 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
✤ skórka otarta z dwóch cytryn

Masło miksujemy z cukrem na puszystą masę,dodajemy jajka a następnie resztę składników i miksujemy tylko do połączenia składników.Keksówkę smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą.Wlewamy ciasto i pieczemy  w 160 stopniach ok.50 minut do "suchego patyczka".

NASĄCZENIE

✤ 100 g cukru
✤ sok z dwóch cytryn

Składniki łączymy ze sobą i tak przygotowaną mieszanką nasączamy ciepłe jeszcze ciasto,które zaraz po wyjęciu z piekarnika dziurkujemy patyczkiem do szaszłyków.

Smacznego :)


Sos karmelowy


Najlepszy sos karmelowy jaki kiedykolwiek jadłam.Jest uzależniający a jego przygotowanie wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne.Powinno się go robić z termometrem aby dokładnie określić jego temperaturę ale ja zawsze robię go na oko i zawsze wychodzi :) Doskonały jako dodatek do lodów,ciast,deserów :)


SKŁADNIKI

✤ szklanka cukru
✤ pół szklanki wody
✤ 180 ml śmietany 30%
✤ 50 g masła

Cukier wsypujemy do garnka i zalewamy wodą,mieszamy aby cukier był mokry i podgrzewamy na średnim ogniu.Karmelizowanie cukru trwa jakieś 12-15 minut.Nie mieszamy cukru!Obserwujemy dokładnie kolor karmelu,jeśli ma bursztynowy kolor to ściągamy garnek z ognia(nie należy przeciągać czasu gotowania bo im ciemniejszy karmel tym bardziej gorzki będzie w smaku) i dodajemy masło i śmietanę i mieszamy do czasu aż powstały zlepek się nie rozpuści.Stawiamy garnek z powrotem na małym ogniu i gotujemy jeszcze minutę.Można dodać szczyptę soli.Po wystudzeniu karmel wkładamy do lodówki.Przechowywanie w lodówce sprawi że karmel zgęstnieje i nie będzie się karmelizował.Jeśli po wyjęciu z lodówki będzie za gęsty można podgrzać go w mikrofalówce lub włożyć na chwilę naczynie z karmelem do ciepłej wody.

Smacznego :)


Pancakes


Pancakes-ukochane placuszki moich dzieci.Są łatwe do zrobienia,lekkie,pyszne.
Idealne na śniadanie,podwieczorek lub kolację :)

SKŁADNIKI

✤ 2 szklanki mąki
✤ 2 jajka
✤ 1,5 szklanki mleka
✤ 79 g roztopionego masła
✤ łyżeczka proszku do pieczenia
✤ szczypta soli
✤ cukier do smaku

Wszystkie składniki miksujemy.Smażymy na rozgrzanej,suchej patelni.
Podajemy z ulubionymi dodatkami :)

Smacznego :)



poniedziałek, 13 listopada 2017

Malinowa chmurka


Dosyć długo zabierałam się za zrobienie tego ciasta ze względu na to,że nie przepadam za galaretkami ale w tej wersji galaretka w ogóle mi nie przeszkadza.Co więcej od teraz jest to jedno z moich ulubionych ciast.Nie za słodkie...na kruchym spodzie...z bezą...i ten krem,pycha :)


KRUCHY SPÓD

✤ 100 g masła
✤ 30 g cukru
✤ 3 żółtka
✤ 150 g mąki
✤ pół łyżeczki proszku do pieczenia

Wszystkie składniki zagniatamy,owijamy folią spożywczą i chłodzimy przez godzinę w lodówce.
Schłodzonym ciastem wylepiamy  formę wcześniej nasmarowaną masłem i obsypaną bułką tartą.
Pieczemy w 180 stopniach 15-20 minut.

GALARETKA Z MALINAMI

✤ 3 malinowe galaretki
✤ 500 g malin

Galaretki rozpuszczamy w 3,5 szklankach gorącej wody.Zostawiamy do przestudzenia i mieszamy z malinami.Chłodzimy w lodówce do lekkiego stężenia po czym wylewamy na upieczony kruchy spód i chłodzimy w lodówce.

KREM

✤ 500 ml śmietany 30%
✤ 250 g serka mascarpone
✤ 3 łyżki cukru pudru

Wszystkie składniki miksujemy do uzyskania gładkiego kremu i wykładamy na stężałą już galaretkę.

BEZOWA CHMURKA

✤ 3 białka 
✤ 150 g cukru
✤ 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Białka ubijamy na sztywną pianę po czym dodajemy porcjami cukier.Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i ubijamy na małych obrotach do połączenia.
Blachę o takich samych wymiarach w jakiej piekliśmy kruchy spód obracamy do góry dnem,smarujemy masłem i obkładamy papierem do pieczenia.Wykładamy pianę i rozsmarowujemy,wyrównujemy.Można obsypać migdałami lub kokosem.
Pieczemy w 140 stopniach przez godzinę.
Wystudzoną bezę przekładamy na ciasto.

Malinową chmurkę najlepiej zrobić dzień wcześniej aby poleżakowało przez noc w lodówce wtedy beza kroi się bez problemu :)

Smacznego :)



wtorek, 7 listopada 2017

Pijana śliwka


Pijana śliwka u mnie całkiem trzeźwa :)Ze względu na dzieci pominęłam w przepisie śliwki namoczone w rumie(pominęłam w ogóle suszone  śliwki bo jakoś chętnych na ich jedzenie u nas brak) ale ciasto i tak broni się bez tego.Właściwie to mimo iż nie przepadam za czekoladowymi ciastami to przyznaję że to jest obłędne :)


Jeżeli zdecydujecie się zrobić ciasto ze śliwkami to 500 g suszonych śliwek kroimy na mniejsze kawałki,wrzucamy do garnka i zalewamy 250 ml rumu.Gotujemy do wrzenia po czym odstawiamy na godzinę.


BLATY KAKAOWE

✤ 5 jajek
✤ 1,5 szklanki cukru
✤ 1,5 szklanki mąki
✤ 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
✤ 3 łyżki kakao
✤ pół szklanki wody
✤ 3/4 szklanki oleju

Olej,wodę,szklankę cukru i kakao gotujemy w garnku na małym ogniu do rozpuszczenia cukru i studzimy.
Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy stopniowo resztę cukru.Dodajemy żółtka i ubijamy chwilę.Dodajemy kakaową mieszankę i miksujemy na małych obrotach.Dodajemy suche składniki i miksujemy na wolnych obrotach przez chwilę.
Ciasto możemy upiec w jednej blaszce i po wystudzeniu przekroić na pół lub upiec w dwóch blaszkach.Ja piekłam w dwóch blaszkach,wyłożyłam dno blaszek papierem do pieczenia(boki nie).
Pieczemy w 180 stopniach do suchego patyczka.

KREM

✤ 400 g nutelli
✤ 250 g masła
✤ 125 g serka mascarpone

Masło ucieramy na jasną,puszystą masę.Dodajemy nutellę i serek mascarpone i miksujemy przez chwilę do uzyskania gładkiego kremu.Jeśli będziemy dodawać śliwki nasączone w rumie to po uzyskaniu kremu dodajemy śliwki i mieszamy.

POLEWA

✤ 100 g czekolady mlecznej
✤ 100 ml śmietanki 30 %

Śmietankę podgrzewamy na małym ogniu prawie do wrzenia,zdejmujemy z ognia i dodajemy połamaną czekoladę.Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia czekolady.Zostawiamy do ostygnięcia.

PRZEŁOŻENIE

✤ słoiczek powideł sliwkowych


Pierwszy blat smarujemy powidłami i wykładamy masę czekoladową.Przykrywamy drugim blatem i polewamy polewą.Chłodzimy w lodówce.


Smacznego :)













Leczo


Leczo to pyszne jednogarnkowe danie z dużą ilością papryki.
Świetny pomysł na szybki obiad.


SKŁADNIKI

✤ 3-4 papryki
✤ 4 średnie cebule
✤ 500 g pieczarek
✤ 400-500 g kiełbasy
✤ jeden mały koncentrat pomidorowy 
✤ 3 łyżki margaryny 
✤ słodka papryka,sól,pieprz


Margarynę rozpuszczamy i wrzucamy pokrojona w kostkę cebulę i kiełbasę również pokrojoną w kostkę lub w talarki.Podsmażamy chwilę i dodajemy pokrojone pieczarki i podsmażamy wszystko jakieś 10-15 minut na małym ogniu.Dodajemy pokrojone w kostkę papryki i zalewamy wodą na tyle aby woda była na wysokości warzyw.Gotujemy na małym ogniu aż papryka będzie miękka po czym dodajemy słoiczek koncentratu i doprawiamy solą,pieprzem i słodką papryką.Jeśli leczo jest za rzadkie możemy zagęścić je mąką rozrobioną z wodą.


Smacznego :)


Sałatka jarzynowa


Sałatka jarzynowa-klasyk wśród sałatek.Każda gospodyni ma swój sposób na przygotowanie tej sałatki-jedne dodają jajka,inne cebulę a ja nie dodaję ani jajek ani cebuli za to dodaję pora bo to głównie dzięki niemu ta sałatka jest wyśmienita i nigdy się nie nudzi :)


SKŁADNIKI
Celowo nie podaję gramatury składników ponieważ zawsze robię ją "na oko" i  właściwie to od Waszych preferencji zależy czy dacie więcej ziemniaków albo mniej marchewki itd.

✤ kilka ugotowanych i ostudzonych ziemniaków
✤ 3-4  ugotowane marchewki
✤ kilka ogórków konserwowych lub kiszonych
✤ puszka zielonego groszku
✤ pół średniego pora
✤ majonez
✤ sól i pieprz

Ziemniaki,pora,ogórki i marchewkę kroimy w kosteczkę i wrzucamy do miski,dodajemy odsączony z zalewy groszek.Mieszamy wszystko dodając według własnego uznania majonez.Doprawiamy ewentualnie solą i pieprzem.

Smacznego :)



czwartek, 2 listopada 2017

Sernik Złota Rosa



Sernik znany jest też pod nazwą "Łzy Wałęsy" choć do tej pory nie wiem skąd wzięła się ta nazwa.
Moim zdaniem jest  najlepszy ze wszystkich serników.Dzięki pieczeniu w kąpieli wodnej nie jest suchy a w efekcie końcowym idealny w smaku i prezentuje się bardzo dobrze :)
Sernik najlepiej smakuje na drugi dzień,po nocy spędzonej w lodówce.


KRUCHE CIASTO

✤ 300 g mąki pszennej
✤ 2 żółtka
✤ 4 łyżki cukru pudru
✤ 1 cukier waniliowy
✤ 125 g zimnego masła
✤ 2 łyżeczki proszku do pieczenia

MASA SEROWA

✤ 1 kg sera twarogowego(moim zdaniem najlepszy jest ser w kostkach a nie ten z wiaderka)
✤ szklanka mleka
✤ budyń waniliowy
✤ 1/2 szklanki oleju
✤ 3/4 szklanki cukru
✤ 2 jajka
✤ 4 żółtka

PIANKA BEZOWA

✤ 6 białek
✤ szklanka cukru


Składniki na kruche ciasto zagniatamy i wylepiamy nim formę a następnie chłodzimy w lodówce minimum pół godziny.Pieczemy 10 minut w 180 stopniach.Spód powinien być ładnie przyrumieniony.Po wyjęciu z piekarnika studzimy.

Przygotowujemy masę serową.
Jajka,żółtka i cukier miksujemy na jasną,puszystą masę.Jeżeli mamy ser w kostkach to wystarczy że po prostu przeciśniemy go przez praskę do ziemniaków.Do masy jajecznej dodajemy ser i resztę składników i krótko miksujemy do połączenia składników.Masa będzie rzadka.Przelewamy ją na kruchy spód.Formę z ciastem wkładamy do większej blaszki(np tej z piekarnika z wyższymi bokami)i zalewamy gorącą wodą do połowy wysokości blaszki z ciastem.Pieczemy 45 minut w 170 stopniach.

Przed końcem pieczenia sernika bierzemy się za przygotowanie bezowej pianki.
Białka w temperaturze pokojowej(z zimnych uzyskamy mniej piany)ubijamy na sztywną pianę.Stopniowo dodajemy po łyżce cukru.Gotową masą rozprowadzamy na serniku(możemy zrobić fale widelcem)i pieczemy jeszcze 10-15 minut w 160 stopniach.Pianka powinna być lekko zarumieniona,na zbyt spieczonej nie zobaczymy kropelek rosy lub łez Wałęsy :)
Po upieczeniu sernik zostawiamy na kilkanaście minut w uchylonym piekarniku do przestygnięcia a następnie przenosimy do lodówki.


Smacznego :)






Paluchy wiedźmy


Najbardziej kontrowersyjne ze wszystkich ciastek :)Niezmiernie mnie bawią komentarze na temat tych ciastek-że ble,że obrzydliwe,że nigdy bym nie tknęła itp itd.Szczerze mówiąc to nawet torty na wieczory panieńskie o określonych kształtach nie wzbudzają tyle kontrowersji co te pyszne migdałowe ciasteczka :)I nieprawdą jest że trzeba je robić tylko na Halloween :)


SKŁADNIKI

✤ 225 g zimnego masła lub margaryny
✤ 3/4 szklanki cukru pudru
✤ 2 i 2/3 szklanki mąki
✤ jajko
✤ łyżeczka proszku do pieczenia
✤ pół łyżeczki soli
✤ łyżeczka aromatu migdałowego
✤ 3/4 szklanki migdałów


Jeśli mamy migdały ze skórką to zalewamy je gorącą wodą i zostawiamy na jakiś czas aby można było łatwo ściągnąć skórkę ale jeśli chcemy użyć migdałów ze skórką to nie widzę przeciwwskazań :)
Wszystkie składniki ciasta zagniatamy,robimy kulę,owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia.
Z ciasta odrywamy po kawałku i formujemy wałeczek na końcu którego umieszczamy migdał.Można paluch delikatnie ponacinać nożem żeby wyglądał bardziej realnie a przed nałożeniem migdała możemy końcówkę palucha posmarować dżemem truskawkowym dla wzmocnienia efektu wizualnego :)Paluchy muszą być cieńsze ponieważ w piekarniku jeszcze urosną.Warto przed pieczeniem wstawić blachę z paluchami jeszcze do lodówki ponieważ za ciepłe ciasto po prostu nam się rozleje w trakcie pieczenia.
Pieczemy ok. 10 minut w 200 stopniach.

Smacznego :)



Rosół



Nie jestem szczególną entuzjastką zup ale dobrym rosołem nie pogardzę.Najlepszy rosół jaki pamiętam to oczywiście rosół mojej babci z domowym makaronem ale rosół mojej mamy też jest pyszny :)Najlepsze smaki to te najprostsze :)


SKŁADNIKI

✤ porcja rosołowa
✤ pęczek włoszczyzny(kapusta,por,marchew,seler,korzeń pietruszki)
✤ sól,pieprz ewentualnie kucharek
✤ suszony lub świeży lubczyk albo natka pietruszki


Zdarzają się pęczki włoszczyzny z kapustą ale często są bez,jeśli kupicie z kapustą to nie bójcie się jej wrzucić do zupy,ona też daje aromat.
Marchew,seler i korzeń pietruszki obieramy ze skórki i w całości wrzucamy do garnka z resztą włoszczyzny i porcją rosołową.Zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu.Gdy warzywa będą miękkie to wyciągamy je z wywaru.Kapusta i por dają wspaniały aromat ale po ugotowaniu już do niczego nam nie będą potrzebne natomiast marchew,seler i pietruszkę ścieram na tarce na dużych oczkach i dodaję z powrotem do wywaru.Z porcji rosołowej można obrać mięso i dorzucić do rosołu.Doprawiamy solą i pieprzem,dodajemy lubczyk lub pietruszkę i podajemy z ugotowanym makaronem.


Smacznego :)




Domowy smalec




Domowy smalczyk najlepszy jaki jadłam.Dodatek jabłka dodaje mu trochę słodyczy.
Nie może się równać ze sklepowymi więc jeśli lubicie a jeszcze nie robiliście sami to do dzieła :)


SKŁADNIKI

✤ ok.1 kg słoniny
✤ jabłko
✤ 2 małe cebule
✤ szczypta soli

Smalec kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka podgrzewając na małym ogniu.Mieszamy co jakiś czas.Jak już tłuszczyk się wytopi i zaczną robić się skwarki to wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę,odrobinę solimy  i trzymamy na małym ogniu jakieś 10-15 minut,po tym czasie wrzucamy pokrojone w kosteczkę jabłko i zostawiamy jeszcze na 10 minut,po tym czasie wyłączamy gaz i zostawiamy do otygnięcia.Wystudzony smalec przelewamy do naczynia lub słoiczka i wkładamy do lodówki.Można go trzymać do dwóch tygodni w lodówce choć u mnie nie przetrwał tygodnia :)

                                                                 Smacznego :)



Drożdżowy kwiatek z nutellą

Drożdżowy kwiatek z nutellą znika w oka mgnieniu. Pyszna propozycja do kawy lub na podwieczorek. Warto użyć do wykonania oryginalne...